„Wolność słowa jest zagrożona jak nigdy wcześniej!”. Apel polskich dziennikarzy w obronie mediów

„W czasie ostatnich dni ze strony przedstawicieli ugrupowań politycznych skupionych wokół Donalda Tuska oraz ich zaplecza medialnego padły bardzo niepokojące stwierdzenia. Dlatego apelujemy do wszystkich Polaków o zdecydowany opór wobec tego planu zniszczenia pluralizmu w mediach publicznych i prywatnych” – napisali w liście otwartym dziennikarze mediów publicznych i prywatnych.

Słyszymy skandaliczne zapowiedzi politycznych czystek w mediach publicznych i prywatnych. Grozi się zemstą dziennikarzom pracującym w mediach ogólnopolskich i regionalnych. Tworzone są listy proskrypcyjne dziennikarzy, których ma dotknąć faktyczny zakaz uprawiania zawodu. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy w Polsce od 1989 r. i przypomina praktyki żywcem wyjęte ze stanu wojennego.

Po 1989 r. już raz próbowano domknąć system medialny – miało to miejsce po katastrofie smoleńskiej, gdy z mediów publicznych zwolniono konserwatywnych dziennikarzy. Teraz jednak środowiska polityczne i medialne skupione wokół Donalda Tuska zapowiadają działania bez poszanowania prawa. Otwarcie planują bezprawny atak na Radę Mediów Narodowych i jej uprawnienia oraz na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Zdecydowanie protestujemy przeciw tego typu wypowiedziom i działaniom.

Ostrzegamy, że siły polityczne czujące się zwycięzcami wyborów, już dziś potężne medialnie, dominujące we wszystkich obszarach, zamierzają całkowicie zlikwidować wolność słowa i pluralizm w Polsce. Zapewne po to by w ciszy i ciemności bezkarnie niszczyć państwo i okradać Polaków, jak to już bywało w przeszłości.

Dziś w zasięgu pilota każdy z nas ma możliwość wyboru stacji telewizyjnych, każdy ma dostęp do wielu mediów różniących się światopoglądem i podejściem do spraw publicznych. Czy stan, w którym wszystkie wielkie telewizje i portale internetowe będą takie same, będzie można nazwać w ogóle demokracją?

Nie. To będzie prawdziwy reżim. Dlatego apelujemy do wszystkich Polaków o zdecydowany opór wobec tego planu zniszczenia pluralizmu w mediach publicznych i prywatnych.

***

Dziennikarzy, publicystów, ludzi mediów, którzy chcieliby podpisać się pod tym listem, prosimy o list na adres: redakcja@wpolityce.pl. W tytule prosimy wpisać „list w obronie wolności słowa”.

(Podpisy w kolejności alfabetycznej):

Michał Adamczyk

Goran Andrijanić

Wojciech Biedroń

Maria Dłużewska

Lidia Dudkiewicz

Marek Formela

Grzegorz Górny

Piotr Gursztyn

Jerzy Jachowicz

Agnieszka Kamińska

Jaromir Kwiatkowski

Paweł Kwieciński

Dorota Kania

Michał Karnowski

Jacek Karnowski

Piotr Kotomski

Elżbieta Królikowska-Avis

Jędrzej Lipski

Jakub Maciejewski

Lech Makowiecki

Wojciech Majsner

Miłosz Manasterski

Bernard Margueritte

Marzena Nykiel

Mariusz Pilis

Paweł Piszczek

Andrzej Potocki

Samuel Pereira

Marek Pyza

Arkadiusz Rogowski

Andrzej Rybałt

Aleksandra Rybińska

Piotr Samsik

Ewa Stankiewicz

Wojciech Surmacz

Przemysław Szymańczyk

Marcin Tulicki

Aleksander Wierzejski

Bronisław Wildstein

Anna Zapert

Janusz Życzkowski